Tailandas taip pat turi savo išskirtinę valiutą, kuri yra vadinama Thai baht (lietuviškai – Tailando batas). Tailando valiuta yra viena iš populiariausių atsiskaitymų valiutų pasaulyje. Netgi 10-ta pagal populiarumą!
Šiek tiek istorijos apie Tailando valiutą. Tiek Tailando batas, tiek Didžiosios Britanijos svaro pagrindas buvo panašus vienetas. Jos valiutos vertė buvo pagrįsta tuo, kiek joje buvo sidabro. Šie daiktai buvo liejami iš įvairaus svorio, atitinkančio bendrą matavimo sistemą ir pagaminti iš kieto sidabro. Tailande daiktai buvo keičiami naudojant kriaukles, keptas molio monetas ir „pot duang” prieš įvedant teisėtą mokėjimo sistemą. Tačiau užsienio prekyba smarkiai išaugo valdant karaliui Mongkutui, o pirmoji popierinė valiuta, žinoma kaip mai, buvo išleista 1853 m., kad patenkintų pinigų paklausą. Tačiau, kadangi žmonės mieliau naudojo pot duang, o ne mai, jų naudojimas niekada nepadidėjo. Vėliau, valdant karaliui Chulalongkornui, 1870-ųjų pradžioje buvo įvesta kita valiuta – Att Kadrat. Manoma, kad Ngoen Kradat Luang, tam tikros rūšies popieriniai pinigai, buvo išleisti vyriausybės 1890-aisiais, nors jie niekada neprigijo. Tailando valiuta pagaliau pasirodė 1902 m., kai prie Finansų ministerijos buvo įkurtas Tailando technologijų departamentas. Nuo tada Thai baht tapo oficialiu piniginiu vienetu.
Tailando valiutos kursas nėra labai brangus, nes už 1 eurą gausite apie 37 Tailando batus, todėl keičiantis gausite nemažai pinigų. Tiesa, jis nuolat kinta, todėl prieš važiuojant rekomenduojama pasidomėti valiutos kursu. Thai baht valiuta turi savo banknotus – žalia kupiūra = 20 batų, mėlyna kupiūra = 50 batų, raudona kupiūra = 100 batų, violetinė kupiūra = 500 batų, pilka kupiūra = 1000 batų; monetos – 1 batas, 2 batai, 5 batai, 10 batų, 25 ir 50 satang. Išsikeisti didžiausių Tailando batų banknotus (500 ir 1000 batų) kartais gali būti sudėtinga gatvėje, jei tiesiog perkate kokį nors užkandį už maždaug nei 10 batų. Atsiskaitydami prekybos centruose ir kitose didesnėse parduotuvėse bei restoranuose naudokite didžiausias Tailando valiutos kupiūras ir pasilikite keletą mažesnių kupiūrų atsitiktiniams pirkiniams gatvėje. Taip pat verta prisiminti: išskyrus kai kurias parduotuves, visos kainos dažnai suapvalinamos iki 1 bato, todėl nei 25, nei 50 satang monetos dažnai nenaudojamos. Taigi, jei kur nors šių monetų iš Jūsų nepriims, nenustebkite. Taip pat reikėtų prisiminti, kad kai kurie senesni bilietų automatai ir monetų priėmimo įrenginiai (pvz., BTS SkyTrain, MRT Metro ir Airport Rail Link) nepriima 2 batų monetų. Taip pat, vienoje banknotų pusėje pavaizduotas dabartinis Tailando karalius Maha Vajiralongkornas, kitoje banknotų pusėje pavaizduoti buvę tautos karaliai. Karaliaus Mahos Vajiralongkorno atvaizdas ir monograma taip pat pavaizduoti abiejose monetų pusėse. Tailando batus reikia gerbti, nes jie vaizduoja buvusius ir esamus šalies valdovus. Todėl venkite nešiotis grynųjų pinigų užpakalinėse kišenėse, nesėdėkite ant kupiūrų su monarcho atvaizdu, tyčia ar netyčia užlipti ant kupiūrų ir monetų taip pat yra užgaulu bei stenkitės išvengti kupiūrų lankstymo ar mėtymo.
Atvykus į Tailandą, pinigus rekomenduojama išsikeisti į tailandietiškus batus. Už visus pirkinius grynaisiais turėsite mokėti Thai baht valiuta, nes tik šis pinigas yra vienintelis priimamas Tailande. Valiutos keityklas galite rasti visuose tarptautiniuose oro uostuose ir daugumoje turistinių vietovių. Tačiau oro uoste pinigų visgi patartina nekeisti, nes konvertavimo mokesčiai yra gana dideli. Nors, jei atvykstate į Bankoko Suvarnabhumi oro uostą, greičiausiai jums iš karto prireiks grynųjų, net jei tai tik susimokėjimui už taksi. Valiutos keitimo būdelės ir bankai čia siūlo mažiau pinigų nei bankai ir keityklos pačiuose miestuose, bet jei jums reikia tik apie 1000 ar 2000 Tailando batų, tai nebus didelis nuostolis net ir keičiantis pinigus oro uoste, iki kol rasite geresnį valiutos kursą. Tiesiog atminkite, jog ten nereikėtų keisti didelių piniginių sumų. Kas kelis metrus žinomose turistinėse vietose yra pinigų keityklų, todėl ten galite gauti geresnių pasiūlymų. Didieji šalies bankai kontroliuoja didžiąją dalį valiutos sandorių. Taip pat patartina ieškoti vienos iš „Super Rich“ valiutos keityklų, jei esate Bankoke. Todėl, net jei prieš atvykdami neiškeitėte pakankamai pinigų, galite tai padaryti pačiame Tailande ir būti užtikrinti, kad nepritrūksite vietinės valiutos. Netgi rekomenduojama nekeisti Tailando batų savo šalyje, nes bankai ir valiutos keitimo biurai beveik visada jums duos mažiau pinigų nei kai juos keistumėte pačiame Tailande.
Daugelis Tailando parduotuvių ir įmonių, tiek didelių, tiek mažų, priima atsiskaitymus kortelėmis už operacijas. Mokėjimas kortele yra santykinai saugesnis pasirinkimas, nes su savimi turėsite nešiotis mažiau grynųjų. Tačiau, nors kredito kortelės vis dažniau priimamos, bet daugumoje kasdienių apsipirkimų, ypač mažose vietinėse Tailando turgavietėse, kioskuose ar pas gatvės prekeivius turėsite naudoti grynuosius pinigus. Deja, grynųjų pinigų išėmimas iš bankomatų čia gali būti šiek tiek brangus, nes Tailando bankai ima nuo 150 iki 220 Tailando batų už kiekvieną išėmimą iš užsienio bankomato kortelės. Taip pat, Tailande vidutinė dienos kaina atostogų metu gali būti nuo 250 THB iki 300 THB. Už tokią kainą galite gauti gerą maistą ir visas reikalingas priemones. Tiesa, vakarėliai, pramogos ir apsipirkimas gali atsieiti papildomai.